leki

leki

środa, 6 sierpnia 2014

Preparaty z lukrecją

W związku z długimi kolejkami do lekarzy, samoleczenie jest dziś nadzwyczaj popularne. I choć wielu ziół w aptece już nie kupimy to jednak trzeba pamiętać, że wyciągi z ziół są składnikami wielu preparatów, które w aptece są popularne.
Korzeń lukrecji wydaje się mało popularny na pierwszy rzut oka. Może kilka słów o jej działaniu na dobry początek? Lukrecja działa sekretolitycznie, a więc rozrzedza gęstą wydzielinę z płuc; także wykrztuśnie oraz przeciwdrobnoustrojowo. Wykazuje także działanie przeciwzapalne na błony śluzowe przewodu pokarmowego dzięki hamowaniu aktywności fosfolipazy A. Wobec tego znajduje zastosowanie w nieżytach dróg oddechowych oraz w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.
Gdzie znajdziemy lukrecję? W mieszankach ziołowych np. Bronchovit, Pulmobonisan, w syropach: ApiHelix, Hedelicum, w kroplach: Pectobonisol, oraz w tabletkach Tussipect a także popularnych ze względu na niską cenę pastylkach wykrztuśnych. W chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy stosowane są np. Gastrobonisan, Gastrogran, Herbogastrin. Ponadto sól amonowa glicyryzyny wchodzi w skład pastylek Bronchicum oraz drażetek Uldenol i Ulventrol. Widać więc, że znaczenie lukrecji jest spore.
Większe dawki surowca (niż 5-15g korzenia lub 200-60mg glicyryzyny) stosowane dłużej niż 4-6 tygodni powodują pseudoaldosteronizm na skutek wydzielania mineralokortykoidów, co może prowadzić do zatrzymania w organizmie sodu i wody, utraty potasu, co skutkuje obrzękami i wzrostem ciśnienia krwi. Nie należy wobec tego stosować surowca w chorobach wątroby, nadciśnieniu, niewydolności nerek i w ciąży.
O ile wykrztuśnie lukrecję stosuje się raczej doraźnie, o tyle w przypadku chorób wrzodowych trzeba być ostrożnym, gdyż stosowanie przewlekłe grozi interakcjami!
Równoczesne stosowanie leków z grupy tiazydów [Hydrochlorotiazyd] zwiększa utratę potasu. Trzeba także uwzględnić, że wiele leków diuretycznych powoduje utratę potasu i też nie wolno ich łączyć, np. diuretyki pętlowe [Furosemid, Torsemed, Diuver, Diured, Toramide, Trifas] oraz innych diuretyków mogących powodować utratę potasu.
Trzeba także zwrócić uwagę na zmianę działania leków nasercowych (glikozydy naparstnicy). Utrata potasu powoduje zwiększenie wrażliwości na te leki.
Warto jeszcze pamiętać, że lukrecja stosowana łącznie z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi (zwiększającymi wrażliwość na kwas glicyryzynowy) może nasilać nadciśnienie tętnicze, obrzęki i hipokaliemię.
Znajdujemy też przykład pozytywnej interakcji zastosowanej w granulacie NORMOGRAN. Czy ktoś zastanawiał się, po co w preparacie przeczyszczającym dodano lukrecję? Otóż lukrecja ze względu na obniżanie napięcia powierzchniowego zwiększa zwilżenie treści jelitowej, dzięki czemu potęguje działanie antrachinonów.


INTERAKCJE:

Bez recepty Na receptę/bez recepty Działanie
Korzeń lukrecji diuretyki NIE ŁĄCZYĆ!
nasilenie utraty potasu
Korzeń lukrecji środki antykoncepcyjne NIE ŁĄCZYĆ!
ryzyko nadciśnienia, obrzęków
Korzeń lukrecji antrachinony
(w ziołach przeczyszczających)
MOŻNA ŁĄCZYĆ
potęgowanie działania przeczyszczającego



Źródła: Fugh-Berman A. Herb – drug interactions. Lancet 2000; 355(9198):134-8
Matławska I., farmakognozja, Poznań 2008


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz