Inhibitory konwertazy angiotensyny jak sama nazwa wskazuje, hamują ten enzym, czego skutkiem jest wzrost stężenia reniny i angiotensyny I a obniżenie stężeń angiotensymy II i III. Efekt? Zmniejszenie pracy serca i zużycia energii, zwiększenie objętości wyrzutowej serca i zmniejszenie oporów naczyniowym, a w następstwie obniżenie ciśnienia tętniczego. Niestety hamowanie konwertazy angiotensyny skutkuje także wzrostem bradykininy, różnych prostaglandyn i peptydów opioidowych, które powodują jako działanie niepożądane kaszel u 5-20% pacjentów. Gdy pacjent przychodzi do apteki z przewlekłym kaszlem, nie wmawiajmy mu alergii dopóki nie przekonamy się o lekach, które zażywa!
Okazuje się, że pacjentom zażywającym konkretnie enalapril można skutecznie pomóc, bez konieczności zmiany leków (choć ta opcja wydaje się najsensowaniejsza).
Przykład pozytywnej interakcji, której mechanizm nie został w pełni poznany: W badaniach naukowych wykazano ustępowanie kaszlu po żuciu owoców kopru włoskiego przez osoby z niewydolnością krążenia i nadciśnieniem tętniczym, przyjmujące enalapril!
źródło: J.Pyrzanowska "Interakcje leków roślinnych stosowanych w chorobach układu pokarmowego"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz