leki

leki

piątek, 27 czerwca 2014

Kofeina a inne leki. Czy warto pić kawę z mlekiem?

Po kilku przestrogach pora na interakcje, które są raczej pozytywne i uskuteczniają terapię.
Będzie trochę o kofeinie, bez której jak twierdzą niektórzy, "nie da się żyć o poranku" :-)
Kofeina to alkaloid purynowy, który jest pozyskiwany z nasion kawy. Ma działanie pobudzające i wielokierunkowy mechanizm działania (wpływa też m.in. na serce oraz ma działanie moczopędne). Popijać kawą leków nie zalecam, z uwagi na liczne interakcje, jednak są takie leki, których działanie jest skuteczniejsze w połączeniu z kofeiną. Są to kwas acetylosalicylowy [Popularna Aspiryna czy Polopiryna], teofilina [stosowana w astmie] czy aminofenazon [lek przeciwbólowy i przeciwzapalny]. Słowem - wymienione leki będą działać silniej w połączeniu z kofeiną niż bez niej.

INTERAKCJE:

Bez recepty Bez recepty Działanie
Kofeina kwas acetylosalicylowy [Aspiryna]
teofilina
aminofenazon
MOŻNA ŁĄCZYĆ
zwiększenie efektu przeciwbólowego


Takie połączenie kofeiny z kwasem acetylosalicylowym możemy znaleźć np. w popularnej ETOPIRYNIE czy KOFFEREINIE.

A teraz pora odpowiedzieć na pytanie zadane w temacie. Czy warto pić kawę z mlekiem? Jeśli chodzi o walory smakowe, to każdy może odpowiedzieć sobie na to pytanie sam. Chcę jednak wspomnieć o skuteczności działania kofeiny przyjmowanej w postaci kawy czarnej i kawy z mlekiem lub śmietaną.
Otóż okazuje się, że pijąc kawę z mlekiem pozbawiamy się 30% kofeiny, która nie wchłania się tak jak należy. Im tłustsze mleko/ śmietana, tym mniej kofeiny wchłonie się do organizmu i tym mniejszy będzie efekt pobudzający. Nic dziwnego, że chcąc postawić kogoś na nogi, proponujemy mu "czarną". Skąd taki efekt? Trudno to wyjaśnić. Kofeina rozpuszcza się w tłuszczach więc powinno to wzmagać efekt działania, sądzę jednak, że kofeina musi być wiązana albo przez koloidalne białka mleka albo w jakiś sposób przez tłuszcz (choć to raczej mało prawdopodobne) tak, że uniemożliwia jej wchłanianie. Jakkolwiek by nie było, jeśli chcesz funkcjonować prawidłowo o poranku pij małą czarną i to gorącą!
Ale uwaga! Nie na czczo! Kawa zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych. Szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobą wrzodową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz