Pomimo, że w aptekach możemy odnaleźć również leki na receptę zawierające glukozaminę w postaci chlorowodorku (np. Flexove), wokół skuteczności tych preparatów jest nadal wiele wątpliwości.
Glukozamina to naturalny aminocukier, pochodna glukozy. Została zarejestrowana w następującym wskazaniu :"łagodzenie objawów łagodnego i umiarkowanego zapalenia stawu kolanowego".
Spójrzmy na podobieństwo strukturalne glukozy i glukozaminy.
Czy glukozamina ma właściwości regenerujące chrząstkę stawową? A może ma zupełnie inny mechanizm działania? Niektórzy przypuszczają, że może mieć działanie wprost przeciwbólowe, jednak (nie jak większość leków przeciwbólowych) działa nawet po kilku tygodniach stosowania. Inne źródła podają zaś, że nie powinno stosować się już glukozaminy do leczenia, ponieważ efekt jej działania niewiele różni się od placebo.
Skupmy się jednak na najważniejszych interakcjach i zadajmy sobie pytanie: Czy warto?
Opisywano nasilenie działania doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny
(np. warfaryny) podczas jednoczesnego stosowania z glukozaminą. Ta interakcja może być groźna. O ile dodatkowe siniaki nie są niebezpieczne, o tyle wewnętrzny krwotok to sytuacja zagrożenia życia.
Glukozamina może wpływać na poziom cukru we krwi. Prawdopodobnie z powodu podobieństwa strukturalnego. Tu jednak nie ma jednoznacznych badań. Podobnie jak nie został bezpośrednio ustalony wpływ na działanie leków przeciwcukrzycowych, w tym glimepiryd, gliburyd, insulina, pioglitazon i rosiglitazon.
O ile glukozamina pewnie nie zaszkodzi młodemu, zdrowemu sportowcowi (a czy pomoże?), o tyle należałoby zastanowić się nad poleceniem jej osobom starszym, często narzekającym na stawy. Wiele osób starszych stosuje wiele leków, w tym pochodne warfaryny i leki przeciwcukrzycowe. Warto przepytać pacjenta o zażywane leki, zanim polecimy mu preparat z glukozaminą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz