leki

leki

sobota, 26 lipca 2014

Dziurawiec i sok z grejfruta

Dziurawiec to znane zioło. W zależności od typu roztworu może działać przeciwdepresyjnie lub pomagać w trawieniu. Wyciąg suchy z dziurawca znajdziemy np. w preparacie Deprim. Dziurawiec daje wiele interakcji, ponieważ wpływa na metabolizm leków.
Wpływ ziół na metabolizm jest chyba najbardziej znaczącą interakcją. Przemiana leków w ustroju człowieka dzieli się na 2 fazy. Faza I obejmuje oksydację, redukcję, hydrolizę i uwodnienie. Do enzymów I fazy należy cała rodzina cytochromów P450 (CYP). Więcej niż połowa leków jest metabolizowana przez CYP3A4. Niektóre roślinne leki jak np. wspomniany dziurawiec, zwiększają aktywność cyt. P450, czego skutkiem jest wzmożony metabolizm innych przyjmowanych leków i nieskuteczność terapii. Szczególnie widoczne wydaje się to być np. w przypadku terapii hormonalnej.
Możemy sobie wyobrazić nieskuteczność terapii różnych leków: w przypadku leczenia nadciśnienia przyspieszenie metabolizmu leków będzie skutkowało skokami ciśnienia, w przypadku leków obniżających cukier we krwi - hiperglikemią itd.
Odwrotną sytuację obserwujemy w przypadku soku z grejpfruta. Sok z tego owocu spowalnia metabolizm leków (jest inhibitorem enzymatycznym). Skutkiem jest zbyt wysokie stężenie leków we krwi aż do stężeń toksycznych. W przypadku leków na nadciśnienie będzie skutkowało więc zbytnim obniżeniem ciśnienia, a u cukrzyków leczących się doustnymi przeciwcukrzycowymi środkami - hipoglikemią. Podobny efekt dotyczy alkoholu. Ci, którzy popijają wódkę sokiem z greipfruta wolniej metabolizują, a alkohol dłużej utrzymuje się we krwi.

Ponieżej wymieniam niektóre induktory oraz inhibitory enzymatyczne:

Induktory enzymatyczne Inhibitory enzymatyczne
tytoń
fenobarbitale
etanol
dziurawiec
nienasycone kwasy tłuszczowe
sok z grejfruta
omeprazol
tiklopidyna



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz